PROJEKT MEZINÁRODNÍHO FESTIVALU VYSOKÝCH DIVADELNÍCH ŠKOL SETKÁNÍ/ENCOUNTER 2004



ÚVOD
Janáčkova akademie múzických umění v Brně je jednou z pěti vysokých škol vychovávající budoucí osobnosti uměleckého a společenského života v České republice. Jednou z důležitých aktivit podporujících její snažení je pořádání Mezinárodního festivalu vysokých divadelních škol Setkání/Encounter (www.jamu.cz/setkani).

ZÁKLADNÍ CHARAKTERISTIKA
Mezinárodní festival vysokých divadelních škol Setkání/Encounter pořádaný Divadelní fakultou Janáčkovy akademie múzických umění v Brně se v průběhu třinácti let své existence stal druhou největší pořádanou akcí svého druhu v Evropě.
Na počátku tohoto projektu stála v roce 1991 myšlenka uspořádat setkání všech vysokých divadelních škol z Československa, a to Divadelní fakulty JAMU v Brně, Divadelní akademie múzických umění Praha a Vysoké školy múzických umění Bratislava. Postupem času se festival Setkání/Encounter rozšířil a v současné době se ho během pěti dnů jeho konání účastní 14 souborů z celého světa. Stal se partnerským festivalem holandského ITs v Amsterdamu a záštitu nad loňským ročníkem převzal primátor města Brna, hejtman Jihomoravského kraje, Ministr kultury České republiky, rektor Janáčkovy akademie múzických umění v Brně, Česká komise pro UNESCO a České středisko ITI.
14. ročník festivalu se bude konat v termínu 30. března - 3. dubna 2004 a návštěvníci budou moci zhlédnout představení na již tradičních festivalových scénách, kterými jsou Divadlo Husa na provázku, Divadlo Bolka Polívky a Studio Marta. Účastníci nebudou ani v tomto ročníku ochuzeni o doprovodné akce, jakými jsou např. ukázky tvorby studentů Divadelní fakulty na půdě školy, slavnostní setkání s primátorem Statutárního města Brna či diskuse nad zhlédnutými inscenacemi s jejich tvůrci.
Do přípravy celého festivalu jsou zapojeni studenti všech oborů DIFA JAMU. Studenti tak získávají praktické zkušenosti s realizací mezinárodního festivalu. Festival též přispívá ke konfrontaci různých hereckých přístupů a metod mezi studenty a pedagogy, vytváří prostor pro rozšiřování spolupráce jednotlivých škol i mimo festival (pouliční projekty DIFA JAMU, mobility studentů a pedagogů mezi DIFA JAMU a školami např. v Rusku, Holandsku či Velké Británii, zapojení DIFA JAMU do mezinárodních sítí a projektů ELIA a Encatc či Socrates Erasmus apod.).
Na projektu se finančně podílí jak veřejné, tak soukromé zdroje. Festival je podstatným způsobem podporován Statutárním městem Brnem, Jihomoravským krajem a Ministerstvem kultury, důležitými partnery ze ziskové sféry se staly mimo jiné Královský pivovar Krušovice či Jihomoravská plynárenská. Celkové náklady na festival jsou vyčísleny na 995. 000 Kč,-.

POSLÁNÍ FESTIVALU
Posláním festivalu je vytvářet prostor pro setkávání studentů, pedagogů a divadelníků ze světových uměleckých škol. Umožnit vzájemnou výměnu zkušeností, metod a výsledků práce a rozvíjet diskusi o budoucnosti vysokého uměleckého školství.

CÍLE ČTRNÁCTÉHO ROČNÍKU
Pořádání festivalu Divadelní fakultou JAMU v Brně má dvě základní funkce - vzdělávací a kulturní. Zařazením organizace festivalu do plánu výuky pro akademický rok 2003/2004 opětovně umožníme studentům konfrontovat teorii s praxí, sbírat nové zkušenosti a na jejich základě hodnotit svou předchozí činnost. V rámci akce samotné chceme otevřít brány festivalu novým souborům.
Zpřístupněním vybraných představení veřejnosti v nově rekonstruovaném prostoru HaDivadla v Alfa pasáži festival přispěje k obohacení brněnského kulturního života a umožní odborné i laické veřejnosti porovnat podoby světových divadelních trendů.

REGIONÁLNÍ A CELOSTÁTNÍ PŘÍNOS
ORGANIZACE
PŘÍPRAVA Na základě studijního programu je festival organizován cca 11 studenty ateliéru divadelního manažerství a jevištní technologie, jejichž činnost je zaštítěna a kontrolována festivalovou radou, které předsedá ředitel festivalu. Na základě konkurzu je festivalovou radou každý rok vybrán student scénografie, který se stává výtvarníkem festivalu. Do celoroční přípravy jsou též zapojeni studenti dramaturgie, kteří během festivalového týdne denně vydávají festivalový zpravodaj Meeting Point.
RÁMCOVÝ HARMONOGRAM Festival se tradičně koná na počátku dubna od úterý do soboty a je zakončen slavnostním předáváním ocenění Marta. Pro těchto pět dní je sestaveno programové schéma. Každý den se hrají tři představení na různých scénách, která se vzájemně časově nepřekrývají a konají se diskuse "Students for students". Tradičními doprovodnými aktivitami jsou minifestival "Něco navíc", pracovní schůzky pedagogů v rámci mezinárodních sítí, setkání partnerů a pedagogů s primátorem Statutárního města Brna apod.

HODNOCENÍ
Každý červen vychází hodnotící festivalová Závěrečná zpráva, která uveřejňuje statistiky návštěvnosti, ekonomické ukazatele, realizované propagační aktivity a další důležité údaje pro naše partnery. V rámci fakulty též probíhá interní hodnocení činnosti, které má především poskytnout zpětnou vazbu studentům zapojeným do organizace festivalu.